Ivan Noveský, Upřesnění tiskové zprávy ČTK

Upřesnění informace ČTK aneb na střeše mladoboleslavské Škody

vznikne 2. největší střešní solární elektrárna v Čechách

ČTK - Forbes dne 12. února 2021 zveřejnila informaci, že na budovách v areálu mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vybuduje ČEZ ESCO největší střešní solární elektrárnu v České republice. ČTK rovněž uvedla, že dosavadní největší střešní fotovoltaické elektrárny v Česku mají výkon kolem jednoho MW. Je sice dobře, že dobré příklady se opakují a opět se začínají budovat velké solární elektrárny na střechách a dalších nezemědělských plochách, ale je nutno tyto informace ČTK uvést na správnou míru.

Polostátní společnost ČEZ je sice se svými 13 solárními elektrárnami s téměř celkem 130 MWp instalovaného výkonu opravdu největším provozovatelem solárních elektráren v ČR, ale tato solární elektrárna s instalovaným výkonem 2,3 MWp na střeše Škody Auto nebude největší, ale až 2. největší střešní solární elektrárnou v Čechách.

Největší střešní solární elektrárnou je totiž stále VT – SUN s výkonem 2,98 MWp z roku 2010 na střechách chomutovských válcoven trub „Mannesmanky“. V době velké krize 2009 - 2010 majitel „Mannesmanky“ dr. Zemek nechtěl propustit svých 1000 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců a proto, po vzoru Karla IV. a jeho „hladové zdi“, i dr. Zemek pro ně hledal práci. V té době probíhal celorepublikový boom výstavby solárních elektráren a dr. Zemek, u vědomí sociální odpovědnosti za své lidi, nechal své zaměstnance pro tyto elektrárny vyrábět nosné konstrukce. Nakonec se rozhodl nechat postavit na nevyužitých střechách „Mannesmanky“ alespoň jednu střešní solární elektrárnu pro sebe.

Dne 22. prosince 2010 byl, dle energetického zákona a vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu, připojen k distribuční soustavě celkový instalovaný výkon 2,98 MWp střešní solární elektrárny VT – SUN. Od tohoto dne solární elektrárna VT – SUN již více než 10 let trvale a bezpečně vyrábí elektřinu jako, dosud stále, největší střešní solární elektrárna v celé České republice.