Novinky

Zdeněk Jemelík, Na potlachu u Václava Moravce

Sleduji Otázky Václava Moravce jen v případě, že se zabývají děním v resortu spravedlnosti. Větší dávku neplodného tlachání politiků a projevů moderátorovy „skvělosti“ prostě nesnesu. Abych byl spravedlivý, musím přiznat, že moderátorův způsob chování k hostům se přece jen časem zlepšil, takže jsem upustil od označování pořadu „Otázky Vymývače mozků“.

Nemění to nic na tom, že je nemístné označovat Otázky za pořad, jímž se otvírá společenská diskuse k otázkám, o nichž se dříve nemluvilo. Kdysi Moravcovo sebevědomí oprávněně pobuřovalo Václava Klause a od jeho kritického vyjádření se dosud nic nezměnilo, což je důkaz nebetyčné arogance. Pouze nevím, zda je to projev České televize jako instituce nebo moderátorovy osobnosti.

Zdeněk Jemelík, Buráňova corrida

Až do 29.ledna 2025 a před tím po celý rok 2024 se na Parlamentních listech celkem pravidelně objevovaly články o únosu bez únosců, jehož obětí se měl stát podnikatel Pavel Buráň. Popouzely mě, protože znám pravdu. Komentoval jsem je nevlídně. Od 29.ledna byl až do včerejška klid, takže jsem doufal, že se Pavel Buráň konečně rozhodl nevyhazovat dále peníze na najímání novinářů k neúčelné práci. Až dnes jsem objevil článek osvědčeného autora Jana Procházky „Ochotný svědek se vždy najde", uveřejněný v noci 15. března 2025 (zde). Obsahově se jedná o směs mnohokrát opakovaných polopravd a nesmyslů, jež má být odůvodněním zásadní kritiky stavu české justice. A má přesvědčit čtenáře, že osvícený kritik poměrů v české justici Pavel Buráň se stal obětí komplotu soudců, státních zástupců a olomoucké policie. Určitě nedojme žádného státního zástupce nebo soudce. Může ovlivnit mínění pouze čtenářů, kteří neznají zákonná pravidla trestního řízení, a proto by snad mohli uvěřit v pravdivost bajky.

Zdeněk Jemelík, Vzorový případ Roman Kafka.

Během více než dvaceti let „záškodnické“ činnosti justičního potížisty jsem podal řadu podnětů k vyvolání kárného řízení se soudci či státními zástupci, někdy i s návrhem na zbavení taláru. Důvodem k podání návrhu nikdy nebylo rozhodnutí ve věci, neboť proti němu je možná obrana opravným prostředkem. Obracel jsem se na různé místně příslušné kárné žalobce z řad předsedů soudů nebo vedoucích státních zástupců. S vědomím, že „samosprávného“ kárného žalobce může od podání kárné žaloby odradit nutnost potkávat se denně s žalovaným, v některých případech jsem oslovil úřadujícího ministra spravedlnosti, protože nemohl mít k provinilci osobní vztah.

Zdeněk Jemelík, Smutný stav pokusu o demokracii a nastolení vlády práva

Cesta k demokracii a právnímu státu, kterou jsme nastoupili po 17. listopadu 1989, má sice celkově vzestupnou tendenci, ale vede přes různé výkyvy a zákruty. Základem demokracie je přístup občanů ke správě věcí veřejných a rovnost v přístupu k právům a povinnostem. V poslední době se mi zdá, že se v ledačems vracíme k předlistopadovým poměrům. Jsme si sice jako občané navzájem rovni, ale někteří jsou přece jen jaksi rovnější a celá „věrchuška“ podlehla bujícímu papalášství.

Zdeněk Jemelík, Prezident rozdával radost

Prezident republiky omilostnil dalších pět odsouzených s odůvodněním, proti němuž dle mého názoru nelze nic namítat. Využil skvělé pravomoci rozdávat lidem radost. Určitě potěšil nejen omilostněné, ale také jejich blízké. K tomu lze pouze dodat „jen houšť a větší kapky“!

 

Zdeněk Jemelík, Volby a starost o právní prostředí

Předvolební kampaň snad žádných předcházejících voleb do Poslanecké sněmovny neprobíhala v tak rušném prostředí jako ta letošní. Odráží se to v pestrosti námětů a slibů, jimiž se představitelé soutěžících stran snaží uhranout voliče nádavkem k zaujetí „povinných“ stanovisek k účelnosti setrvání v Evropské unii a NATO, Grean Dealu, válce na Ukrajině a zvyšování životních nákladů.

Zdeněk Jemelík, Zpráva o podmíněném propuštění vězně

Dne 27.února 2025 proběhlo u jistého okresního soudu již třetí veřejné zasedání v řízení o podmíněné propuštění z výkonu trestu žadatele R.Š., jehož výsledkem bylo jeho propuštění na svobodu na zkušební dobu šesti let, s uvalením dohledu a stanovením různých podmínek, které musí ve zkušební lhůtě plnit. Soud přijal nabízenou záruku spolku Chamurappi z.s. za završení žadatelova polepšení.

Zdeněk Jemelík, Sdělení předsedy Chamurappi z.s.

Zdeněk Jemelík, Sdělení předsedy Chamurappi z.s.

Vyšlo dne 22.2.2025 na mém blogu a webu spolku Chamurappi z.s.

jemelikzdenek@gmail.com

Zdeněk Jemelík, Tečka za zákazem distribuce knihy Zločiny beze zbraní 2.

Dne 15. ledna 2025 zamítl Krajský soud Brno odvolání proti zákazu distribuce knihy Zločiny beze zbraní 2, která podala společnost Innocent Films Production jako vydavatel a dále Pavel Buráň a Spolek Šalamoun jako vedlejší účastníci sporu. Neodvolala se „kabrhelka“ Marie Formáčková, která je autorkou hanopisu, jenž byl příčinou návrhu na zákaz distribuce knihy. Psal jsem o rozsudku poprvé v článku „Omluví se někdo odsouzeným ?“ (zde). K události se vracím především proto, že na otázku z nadpisu je již známa odpověď: dosud se neomluvil nikdo z účastníků nepřístojnosti, ač kdysi dostali předžalobní výzvy, hrozící jim podáním žaloby na ochranu osobnosti a rozsudek je usvědčuje z jednání proti dobrým mravům. Na předžalobní výzvu odpověděla kdysi pouze Marie Formáčková způsobem, z něhož je zřejmé, že jako správná „kabrhelka“ není schopná pochopit nemravnost svého počínání.

Zdeněk Jemelík, Odmítnutá milost

Vracím se k případu podmíněně propuštěného odsouzeného, jemuž prezident republiky 18.října 2024 odmítl udělit milost (zde). Již dříve jsem se vyjádřil obecně k přístupu prezidenta Petra Pavla k agendě milostí prezidenta republiky (zde a zde).

Můj zájem o případ oživil rozhovor, který s podmíněně propuštěným natočila Lenka Králová. Je dostupný na internetových stránkách www.vtranzu.cz (zde)

Zdeněk Jemelík, Pokud mě paměť neklame…

Slovy „pokud mě paměť neklame“ jsem uvedl poslední větu předposledního odstavce článku „Kdo chce do Brna místo Lenky Bradáčové ?“ (zde). Vyslovil jsem v ní domněnku, že v průběhu usilování bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o prosazení nového zákona o státním zastupitelství patřil doc. Zdeněk Koudelka k podporovatelům jeho záměru. V té době jsem se občas s panem docentem někde setkal a zúčastnil jsem se v Brně nejméně jednoho zajímavého semináře, který uspořádal. Vždy se ke mně choval přátelsky. Nenapadlo mě, že jsme ve skutečnosti mohli stát na opačných koncích barikády.

Zdeněk Jemelík, Chýry o solárních podvodech

Dne 6.února 2025 vydal SeznamZprávy článek Daniela Nováka „Podnikateli Zemkovi se hroutí solární byznys zrozený za štědrých podpor“ (zde). Týkal se jen jednoho odvětví Zemkových podnikatelských aktivit, ale vyvolal paniku v celé obci jeho zákazníků a obchodních partnerů.

Potřeboval jsem hodně času, abych článek jako celek strávil. Popisuje podnikatelskou tragédii, která se zrodila v r. 2010 a postupem času nabyla dnešní podoby a hrůzostrašných rozměrů. Má stránku ekonomickou i trestně právní. Během dlouhé doby se o případu napsalo hodně stran novinářských textů a postupně se na něj nabalily různé chýry, nad kterými se dnes už nikdo nezamýšlí. Prostě je lidé berou jako zjevenou pravdu. K tomu přibyla změť soudních a jiných úředních rozhodnutí. Orientovat se v ní je obtížné.

Zdeněk Jemelík, Ženu neuhodíš ani květem

Několik posledních dní zaměstnává média šikana hodonínské školačky. Je to jeden ze stále četnějších projevů sklonu dětí k násilnému jednání. Je hrůzný tím, že šikanování trvalo delší dobu a podílelo se na něm více osob. Když jsem byl ve věku hodonínských násilníků, rodiče nám vštěpovali zásadu „ženu neuhodíš ani květem“. Samozřejmě jsme nebyli andělé a docházelo k různým pranicím, ale hrubé násilí vůči dívkám bychom si nedovolili.

Dnes je všechno jinak a výše zmíněnou zásadu někdy nectí ani policisté a státní zástupci. Právě sleduji případ, podobný hodonínskému, jen jde o jednorázový projev surovosti s menším počtem účastníků.

Zdeněk Jemelík, Kdo chce do Brna místo Lenky Bradáčové ?

V akcích justičního potížisty jsou mými nejčastějšími protivníky státní zástupci, i když často skrytí za rozhodnutím soudů. Sleduji proto dění ve státním zastupitelství velmi pozorně. Samozřejmě mě zaujal článek na Parlamentních listech z 29.ledna 2025 „Pád vlády kvůli Bradáčové? Nevole nad jmenováním z mnoha stran“(zde). Název článku považuji za přepjatý. Nepředpokládám, že by návrh na vyslovení nedůvěry vládě kvůli jmenování Lenky Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní mohl být úspěšný, i když jeho podání nevylučuji. Po jeho přečtení jsem si ale položil kriminalistickou otázku „cui prodest“, protože někomu by se zřejmě líbilo, kdyby vláda na poslední chvíli její jmenování odvolala a uvolnil by se tak možná prostor pro ctižádostivce, který na její jmenování právě útočí.

Zdeněk Jemelík, O dluhu neuneseného podnikatele

Leden r.2025 je na Parlamentních listech mimořádně bohatý na texty, týkající se případu neuneseného podnikatele Pavla Buráně, nebo s ním související. Hustota nesmyslů, polopravd a lží, které se z článků řinou na čtenáře, je stále vydatnější. Vše, co bylo, překonává rozhovor z 29. ledna 2025 (zde) s ním pod „senzačním“ názvem „Takovou kauzu česká justice od revoluce nevyplodila! Únos pro stamiliony opět zaměstnává soudy.“ Již název je z logiky věci přehnaný až do nepravdivosti.

Zdeněk Jemelík, Lež jako věž

Miliardáře Pavla Buráně dosud neomrzelo vyhazovat peníze za mediální štvaní, které by mělo vést k zvrácení zprošťujících rozsudků manželů Novotných, jež v říjnu r. 2014 nařkl, že ho nechali unést do své vily a tam ho vydíráním přinutili k podpisu listin, jimiž získali finanční prospěch. Najímá si novináře, kteří se neodvažují zeptat se ho, kdo ho vlastně unesl, když únosce kromě něho nikdo neviděl a přímo u podpisu vůbec nebyli.

Zdeněk Jemelík, Dva omyly neuneseného podnikatele

V letech 2017-2022 jsem u Krajského soudu Brno- pobočka Zlín sledoval trestní řízení proti manželům Jaroslavu a Jarmile Novotným, které podnikatel Pavel Buráň nařkl z vydírání. Protože ve mně neuvěřitelný příběh vyvolal nedůvěru, prostudoval jsem pečlivě dokumentaci z přípravného řízení a účastnil jsem se pak všech soudních jednání. Poznatky z hlavního líčení jsem zveřejňoval, takže jsou stále dostupné např. na mém blogu nebo na internetových stránkách Chamurappi z.s. Shrnul jsem je i v 2.díle mé knihy Škůdci v taláru.

Zdeněk Jemelík, Na svobodě navzdory nemilosti

V úterý 21.ledna2025 jistý okresní soud propustil podmíněně z výkonu trestu odnětí svobody neobvyklého vězně. Případ byl tak jednoznačný, že soud o něm rozhodl na jedno stání a státní zástupce se neodvolal. Potěšilo mě to, ač spolek Chamurappi nebyl tentokrát účastníkem řízení. Osudy propuštěného šťastlivce jsem ale sledoval zpovzdálí, zprostředkovaně dopisováním s jeho partnerkou.

Případ je mimo jiné zajímavý tím, že prezident republiky Petr Pavel nevyhověl skvěle vypracované žádosti partnerky odsouzeného o jeho omilostnění. Dne 18.října 2024 se jí dostalo odpovědi, že „pan prezident po pečlivém posouzení všech okolností případu neshledal dostatečné důvody pro udělení milosti.“ K tomu poučení, že „pan prezident se rozhodl, že milosti bude udělovat ve zcela výjimečných, především humanitárních případech, které se svými okolnostmi budou vymykat možnostem řešení, které jsou dány soudům podle platných právních předpisů“.

Zdeněk Jemelík, Bezbrannost proti průtahům

V těchto dnech si mi postěžovala manželka žadatele o podmíněné propuštění, že nečekaně došlo k odročení rozhodování o jeho žádosti o týden. Bylo zřejmé, že pro nezkušenost není dostatečně otužilá proti vyvolávání průtahů v řízení ze strany soudů. Vysvětlil jsem jí, že za tím nemá vidět žádný úskok ze strany soudu, protože k rozhodnutí o odročení na pár dní např. stačí, aby příslušná soudkyně dostala chřipku a zásada nároku na zákonného soudce znemožňuje její nahrazení zdravou kolegyní.

Zdeněk Jemelík, Omluví se někdo ostouzeným ?

Dne 15. ledna 2024 zamítl Krajský soud Brno odvolání proti zákazu distribuce knihy Zločiny beze zbraní 2, která podala společnost Innocent Films Production jako vydavatel a dále Pavel Buráň a spolek Šalamoun jako vedlejší účastníci sporu. Potvrdil tak rozsudek Městského soudu v Brně z 10. ledna 2024, jenž tím nabyl právní moc. O průběhu prvostupňového řízení jsem naposledy psal 10.února 2024 (zde) po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.

Zdeněk Jemelík, Vzrušující dění v justici

V posledních dnech vyvolala velké vzrušení zpráva o žádosti policie k Poslanecké sněmovně o vydání Tomia Okamury k trestnímu stíhání, ale záhy ji překryla resignace nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a jeho bleskové nahrazení Lenkou Bradáčovou.

Vnímám události ze svého subjektivního pohledu na základě dlouholetých zkušeností a ve vztahu k případům, jimiž se zabývám jako předseda spolku Chamurappi z.s. Můj pohled se v mnohém liší od různých postojů, tlumočených mainstreamovým zpravodajstvím.

Zdeněk Jemelík, Zmatečný výklad zmateného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost (zde) byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou novelizaci trestněprávní ochrany dětí a její zmatečný výklad. Stěžoval jsem si na šokování Českou televizí vyvoláním dojmu, že přiznáním ochrany dětem mladším 12 let mohly přijít o záštitu tři ročníky dětí, dosud chráněných do věku 15 let. Nesprávný dojem by nevznikl, kdyby redaktorka podala úplný výklad právní úpravy (nejsem si jist, že jej znala).

Zdeněk Jemelík, Netečná veřejnost

Statistiky jsou ošemetná věc. Například podle nich jsem zde již téměř o generaci „přes čas“, což může být důvodem, proč často názorově vybočuji z „mainstreamu“ a dopouštím se kacířství. Zní mi cize pojem „dezinformace“, jímž se jedni jejich šiřitelé, zvaní „dezinformátoři“, vzájemně kamenují s druhými, neméně horlivými držiteli jediné falešné pravdy. Obrana proti jejich šíření je tak důležitá, že Fialova asociální vláda si na to za peníze daňových poplatníků zřídila další neužitečný úřad.

Zdeněk Jemelík, Zemanovo vánoční poselství očima justičního potížisty

Vánoční poselství důchodce Miloše Zemana mě upoutalo podstatně více než řečnická cvičení všech aktivně sloužících představitelů „věrchušky“dohromady. Jediné stálo za pozornost. Státník, vyzbrojený vzdělaností a zkušenostmi z mnohaletého působení ve správě státu, exprezident drsně odhalil slabiny politiky současné vládní koalice. Poukázal na nekompetentnost nepřehlédnutelné části ministrů. Úplné vysokoškolské vzdělání není sice samospasitelnou zárukou způsobilosti řídit resort, ale souhlasím s ním zvláště v případě ministra zemědělství, protože za 35 let působení v oboru jsem se s takovou lehkovážností při obsazování této funkce nesetkal. Měl jsem možnost sledovat práci řady jeho předchůdců a pro dva jsem po Listopadu 1989 přímo pracoval. I komunisté nakonec přišli na to, že ministr zemědělství má mít odborné vzdělání a praxi. A byli mezi nimi perfektní odborníci, i když jinde mohla stačit politická vyspělost a naslouchání poradcům.

Zdeněk Jemelík, Ano, souhlasím s Pavlem Buráněm

V r. 2017 mi náhoda přivedla do cesty manžele Novotné, trestně stíhané pro vydírání Pavla Buráně. Protože jsem jim z počátku nedůvěřoval, bedlivě jsem prostudoval spis z přípravného řízení a sledoval jsem pak soudní řízení až do 14. prosince 2022, kdy Vrchní soud v Olomouci učinil pravomocným zprošťující rozsudek.

Celé řízení jsem provázel veřejnými komentáři. Můj výsledný názor lze shrnout do tvrzení, že únos bez únosců je nesmysl. Pavel Buráň tedy podle mého názoru vyvolal trestní stíhání nevinných lidí, jimž způsobil mnoho útrap. Kromě obžalovaných přivodil utrpení i údajným únoscům, které soud 1.stupně zprostil obžaloby dříve než Novotné, a to hned pravomocně (se souhlasem či dokonce na návrh žalobce).

Zdeněk Jemelík, Nekonečná sága o únosu bez únosců se vrací

Od června r. 2022 dochází k mediálním projevům nevole Pavla Buráně nad zproštěním obžaloby jeho bývalého společníka Jaroslava Novotného a jeho manželky, které nabylo právní moc 22.prosince 2022. Jako první pro něj projevila pochopení slovutná Česká justice. Později se přidali další. Pecunia non olet.

Pavel Buráň se vydává za oběť vydírání, zorganizovaného bývalým společníkem, jemuž měla pomáhat manželka. Jejich stíhání vyvolal 9.října 2014 oznámením na služebně zlínské (proč ne uherskohradišťské ?) policie. Jeho pohled na události přejímají články různých autorů, různá vystoupení v televizi Luboše Xavera Veselého, knihy Zločiny beze zbraní 2 (zatím zakázaná distribuce) a Zločiny beze zbraní 2c a také veřejná vystoupení předsedy spolku Šalamoun Václava Peričeviče. Poslední článek vyšel právě dnes na Parlamentních listech (zde). Kromě toho se Pavel Buráň činí i provozováním vlastních internetových schránek (zde).

Zdeněk Jemelík, Za vše může belzebub Babiš

Řídě se zásadou „ševče, drž se svého kopyta“ jen výjimečně píši o politických záležitostech. Tytam jsou časy, kdy jsem pod pseudonymem psal úvahy, z jejichž autorství někteří komentátoři podezírali Václava Havla a Benjamin Kuras mě považoval za agenturu s přístupem k obtížně dostupným informacím.

Nejsem členem hnutí ANO. Mé styky s Andrejem Babišem jsou řídké, náhodné, netýkaly se politických záležitostí a dokonce jsem měl kvůli nim citelné nepříjemnosti. Jeho chování ke mně je spíše nepřátelské, až urážlivé. Nemám tedy důvod výše uvedenou zásadu kvůli němu opustit. Ale když pustím televizní zpravodajství a začnu číst na internetu o zrušení zákona Lex Babiš II Ústavním soudem a současně s tím výzvy typu : „Andreji Babiši, zlevněte Čechům máslo!“ je toho moc najednou. Nedá se to vydržet. Prostě způsob, jakým se k němu chovají media a někteří politici, mě popouzí. Takové zacházení by mě ovšem popouzelo, i kdyby se týkalo kohokoli jiného.

Zdeněk Jemelík, Advent justičního potížísty

Advent je vnímán jako čas klidu, rozjímání a těšení se na věci příští. Nepravosti v justici ale běží dál advent-neadvent, a justičnímu potížistovi se ochrany před nežádoucími vzruchy nedostává.

Shodou okolností právě v této době jsem svědkem a zčásti i bezbranným účastníkem nepříjemných událostí, bez nichž bych se rád obešel. Běžně se setkávám s potížemi obviněných při obraně proti zášti původců jejich pronásledování a proti zlé vůli, podjatosti a neumětelství úřadů, které je pronásledují. Setkávám se s důkazy o nerovnosti obviněných a jejich pronásledovatelů. Pokusí-li se obvinění po zproštění obžaloby o odvetu proti těm, kdo jejich trápení zavinili, velmi často narazí na odpor úřadů, od nichž očekávali podporu. Setkávám se s důkazy o nerovnosti občanů a justice. Občan, který propase některou ze zákonem stanovených lhůt, ztrácí bez náhrady svá práva a může skončit jen kvůli tomu za mřížemi, bez ohledu, zda je skutečně vinen. Soudce, který nezvládá své úkoly v zákonech stanovených procesních lhůtách a působí tím škody obviněným, nemůže být hnán k odpovědnosti, protože lhůty jsou nevymahatelné a v případě protestů postižených jej nadřízený zaštítí. Stejně tak soudce, který nedbalostí nebo úmyslně vyvolá průtahy řízení v trvání několika měsíců, neponese odpovědnost. Chrání ho samoobslužný svépomocný systém kárného řízení. Ministerstvo spravedlnosti jeho slabiny nenapravuje, protože samo je spolehlivým ochráncem hříšníků.

Zdeněk Jemelík, Legislativou proti ochraně práv dětí

Asociální Fialova vláda poslala do Poslanecké sněmovny novelu trestního zákoníku. Na půdě spolku Chamurappi se jí zabýval Oldřich Hein obsáhlým esejem obecné povahy, dostupným na internetových stránkách spolku (zde). Jeho závěry jsou pro vládu nepříznivé. Zdůraznil důležitost zachování vztahu legislativní tvorby k filozofickým základům práva, ohledu na mravnost i na historický vývoj práva od pradávna až do současnosti. A všiml si detailu v ustanovení o přednostním používání peněžitého trestu. Je možné, že v případě majetkové nerovnosti spolupachatelů ten solventní se vyplatí z hrozícího uvěznění, zatímco nemajetný půjde za mříže?

Zdeněk Jemelík, Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ (zde) jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška)se nezajímají o mínění sprostého lidu. Přidám k tomu připomenutí přísloví, podle něhož „ďábel se skrývá v detailu“ a pokusím se na vývoji legislativy k řízení o podmínečné propuštění ukázat, jak nedbalost při tvorbě legislativy, vyvěrající z uvedených přístupů, vede k poruchám v procesech.

Zdeněk Jemelík, Xaver přisluhuje obviněnému miliardáři

Luboš Xaver Veselý je zajímavá osobnost. Není jen „český spisovatel, moderátor, příležitostný herec, youtuber a bývalý hudebník“, jak tvrdí Wikipedia, ale také obratný obchodník s hloupostí a senzacemi a navíc propagátor kouření cigaret.

Dobré obchody zřejmě dělá s Pavlem Buráněm, jemuž několikrát propůjčil svou nezávislou televizi k šíření bajky o únosu bez únosců, který měl zorganizovat jeho věřitel Jaroslav Novotný. Posledním případem je vydání pořadu Xaver Live z 10.listopadu 2024, které sledovalo 21 tisíc diváků. Pokud bych měl komentovat celý obsah vystoupení Pavla Buráně a Luboše Xavera Veselého, neříkal bych nic nového, protože Pavel Buráň opakuje od poloviny r.2022 stále stejné nesmysly a polopravdy, a Luboš Xaver Veselý mu přisluhuje vždy, když k tomu dostane příležitost. Jejich vystoupení jsem opakovaně komentoval již dříve.

Zdeněk Jemelík, Potíže potížísty

Před pár lety jsem přemýšlel nad tím, že „zavřu krám“, tedy že rozpustím spolek Chamurappi, jehož jsem předsedou a výkonným orgánem, a začnu se věnovat nějaké méně deprimující činnosti, než je řehole justičního potížisty (pardon, občanského aktivisty). Ale kdosi mě tehdy od záměru odradil. Nicméně v současnosti se k úvaze vracím, protože mi toto působení dlouhodobě nepřináší téměř žádné radostné zážitky, zatímco přísun těch smutných neustává. Stále za mnou přicházejí lidé, kteří se dožadují soucitu kvůli neutěšenému stavu jejich trestního řízení, a dožadují se podpory.

Zdeněk Jemelík, Meditace nad jedním usnesením Nejvyššího soudu ČR

Četba usnesení Nejvyššího soudu ČR může být pro laika zdrojem poučení, ale i podnětem k volným úvahám. Je tomu tak i v případě usnesení senátu předsedy Františka Púryho z 31.července 2024, jímž soud odmítl dovolání, podané 1. března 2023. Předseda senátu je obecně uznáván nezpochybnitelného odborníka na trestní právo. Nemám důvod jej zpochybňovat a myslím, že následující kritické úvahy jeho obrazu v jeho celku neuškodí. Vzhledem k délce času od podání do vyřízení je rozsah 15 stran poněkud překvapující, ale stručnost je vždy třeba chválit, pokud nejde na úkor pečlivosti zpracování.

Zdeněk Jemelík, Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity, ale také všemocné oligarchy.

Mnoho drobných potíží, které vyvolávají nespokojenost obyvatelstva s poměry, se rozbují do neúnosných rozměrů proto, že se o nich „věrchuška“ ani nedoví včas, pokud vůbec, a proto nemůže jejich vzniku předcházet. Polistopadový étos vyvanul, vládnoucí vrstvy si vystačí samy, o dění „dole“ se nezajímají.

Zdeněk Jemelík, Beztrestnost zločinců zajištěna

Náš právní řád nezaručuje obětem trestného činu zadostiučinění v podobě trestního postihu původců jejich trápení. V poslední době jsem od podpory obhajoby nespravedlivě stíhaných plynule přešel k pomoci poškozeným při jejich pokusech o vyvolání trestního stíhání pachatelů bezpráví, jež vytrpěli. Vesměs jsem narazil na nechuť orgánů činných v trestním řízení vyjít vstříc touhám poškozených, jimž pachatelé zasáhli do životů velmi bolestivým způsobem.

Zvlášť smutný je případ, který skončil neúspěchem v těchto dnech. Kdysi mě významný advokát seznámil s obžalovanými podnikateli, bratry L.a J.L. a doporučil mi, abych se jim věnoval. Hlavní líčení již bylo v běhu. Po jejich obsáhlém vysvětlení a po nastudování obžaloby a protokolů z proběhnuvších soudních jednání jsem nabyl dojem, že celý proces je divný a rozhodl jsem se jej sledovat v soudní síni. Nestačil jsem se pak divit, když jsem poslouchal výpověď výmluvného svědka, recidivisty R.Š., původně spoluobžalovaného v tomto procesu. V době zahájení hlavního líčení se nacházel ve vězení v Německu. Soudkyně I.Š. vyloučila hned na začátku hlavního líčení jeho věc do samostatného řízení, v němž jeho trestní stíhání zastavila pro neúčelnost. A umožnila tím jeho používání jako významného svědka na straně obžaloby. Jeho výpovědi naslouchala se zjevným potěšením, a když urážel obžalované bratry L., povzbudivě se usmívala.

Zdeněk Jemelík, Ministr a platy soudců

Během více než dvacetiletého působení v roli justičního prudiče (pardon, občanského aktivisty) jsem počínaje skvělým Pavlem Němcem vedl osobní pracovní jednání se všemi ministry spravedlnosti včetně dnešního šéfa resortu Pavla Blažka, s výjimkou Karla Čermáka a Taťany Malé, které jsem pro krátkost jejich setrvání ve funkci nestihl, a Marie Benešové, s kterou jsem se setkat nechtěl. S třemi jsem navázal soukromé vztahy, které trvají dodnes.

Zdeněk Jemelík, Nekončící bájení o „únosu bez únosců“

Na Parlamentních listech dnes vyšel další rozhovor s Pavlem Buráněm o jeho údajném únosu. Stále se nevzdává své pravdy o „únosu bez únosců“ a o pochybnosti postupu zejména olomoucké justice při projednávání jeho trestního oznámení na manžele Novotné. Zřejmě dobře za články platí, takže na Parlamentních listech jen v tomto roce vyšlo třináct článků v podstatě stejného obsahu. V posledních dnech vyšly krátce po sobě dva další.

Zdeněk Jemelík, Proměny justice v čase

Zdá se to být neuvěřitelné, ale je to tak: ještě v r. 2024 dozníval soudními rozsudky hon na domnělé pachatele „solárních podvodů“, spáchaných v r. 2010. Četba rozsudků jako zpětný pohled na původní vlnu rozhodnutí trestních i správních soudů je rozhodně zajímavá: zřejmě došlo k posunu v právních názorech ve prospěch zdravého selského rozumu.

Zdeněk Jemelík, O milosti bez milosti

Prezident Petr Pavel je nesmírně dynamická osobnost. Není snad dne, abychom jej neviděli na televizní obrazovce, stále se mění místa, na kterých vystupuje a stále se k něčemu vyjadřuje. Pro mne jako justičního potížístu (pardon, občanského aktivistu) je obecně prezident republiky zajímavý jako nositel pravomoci udělovat milost. Agendou žádostí o milost jsem se začal zabývat již v době působení Václava Havla (tehdy jsem stihl jen dva případy). S úctou a nostalgií vzpomínám na šťastné časy působení Václava Klause a jeho otevřené kanceláře. Byl vstřícný vůči občanským aktivistům, stejně jako jeho spolupracovníci. Umožnili nám vysvětlit žádosti o milost našich chráněnců v Kanceláři prezidenta republiky. Hlavně se Václav Klaus osobně zajímal o příběhy žadatelů a vytvořil náročný systém vyhodnocování žádostí, na němž se podíleli nejen jeho podřízení, ale i různí externisté. Bylo by to dokonalé, kdyby milostmi skrblil o něco méně, tedy, kdyby jeho pověstná „špetka šafránu“ byla o něco málo větší.

Zdeněk Jemelík, Blažkova cesta k odlehčení věznicím

S politickým odůvodněním potřebou snížit stav vězňů v přeplněných věznicích posílá ministr Pavel Blažek do legislativního procesu novelu trestního zákoníku. Odůvodnění je zčásti falešné. Není úplně jisté, že účinek legislativních změn bude odpovídat očekávání, ale hlavně to je řešení na dlouhé lokte. Pokud vůbec zákon projde legislativním procesem ještě před koncem volebního období, jeho účinky se projeví postupně až v dalších letech, přičemž jejich kvantitativní dosah je nejistý. Ale Vězeňská služba upozorňuje na nepřijatelně vysoký stav vězňů právě teď.

Zdeněk Jemelík, Prima předvolební omyl

Zdeněk Jemelík, Prima předvolební omyl

V obvodu mého bydliště letos neprobíhají krajské ani senátní volby. Mou pozornost ale upoutaly volby do Senátu ve volebním obvodu Benešov, a to díky zvláštní konstelaci kandidátů. V šestici uchazečů se sešly tři výrazné osobnosti, o nichž se dalo předpokládat, že o vítězi se rozhodne mezi nimi: „vítěz z Nagana“ Dominik Hašek, současný senátor Zdeněk Hraba a exministryně spravedlnosti, poslankyně prof. Helena Válková. Vlastnostem a vyhlídkám těchto kandidátů jsem se věnoval ve třech článcích , které vesměs vyšly na Parlamentních listech a jsou stále dostupné na mém blogu (zde). O situaci jsem psal jako o rébusu. Postupně jsem dospěl k názoru, že sice ve všech třech případech se jedná o osobnosti, které jsou hodny důstojnosti senátora, ale liší se způsobilostí uplatnit se v legislativní činnosti Senátu. Předpokládal jsem ale, že mezi voliči nakonec převládnou fanoušci populárního hokejisty, které funkce Senátu v legislativním procesu nezajímá.

Zdeněk Jemelík, Jak mě navštívil hacker

Každého autora potěší, když někdo jeho článek pochválí. Mé články ale často čtenáře štvou. Dávají mi pak najevo nelibost. Např. dlouhou dobu mě pronásledoval anonym s pseudonymem Demokrat a hanobil mé dílo i mne osobně v diskusi pod články na mém blogu (zde). Přestal, když jsem začal jeho příspěvky důsledně mazat.

Přiznám se, že značnou část článků píši s úmyslem naštvat škodiče mezi soudci, státními zástupci, policisty (a brzy dojde i na GIBS) a úředníky ministerstva spravedlnosti, nebo také s cílem podpořit oběti jejich poklesků. Uživatelé služeb společnosti META se o tom mohou snadno přesvědčit (zde).

Zdeněk Jemelík, Kdo unesl Pavla Buráně ?

Dne 13. září 2024 vyšel na Parlamentních listech článek o rozhovoru s podnikatelem Pavlem Buráněm pod názvem „Únos i zproštění viny únosců bylo předem domluveno, tvrdí Buráň. Důkazy jsou prý ve spisu“ (zde). Podobných článků vyšlo na Parlamentních listech již dříve několik. Obsahově se od sebe téměř neliší a úsilí autorů směřuje k přesvědčení veřejnosti, že Pavel Buráň je obětí zločinu, jehož pachatelé – manželé Novotní – byli neprávem zproštěni obžaloby.

Čtenáři mají uvěřit, že Novotní nechali Pavla Buráně unést do své vily a tam jej pod hrozbou násilí měli přimět k podpisu jakýchsi listin, čímž mu mohla vzniknout majetková újma. Křivdy na Pavlu Buráňovi se dále měly dopustit olomoucké justiční orgány, které ve všem slepě vyhovovaly obhajobě Novotných.

Zdeněk Jemelík, Vstříc 20. září

val

Hlasováním voličů dne 20.září 2024 se přiblíží vyřešení rebusu volby do Senátu v okrese Benešov, který mě zaujal kvůli zvláštní konstelaci kandidátů. Utkají se zde dvě viditelné osobnosti s právnickou kvalifikací a populární „vítěz z Nagana“ Dominik Hašek, vystudovaný učitel. Zabýval jsem se tím již ve dvou článcích (zde a zde) a jsem skutečně zvědav, kdo zvítězí. Nejsem jediný zvědavec. Svědčí o tom reportáž Parlamentních listů z 12.9.2024 o setkání kandidátů s voliči v Říčanech (zde).

Zdeněk Jemelík, Kudy na přeplněnost věznic?

Ještě v srpnu politici i média věnovali značnou pozornost opakujícímu se úkazu přeplněnosti věznic (zde). Řešením by měla být změna trestní politiky, kterou má přinést novela trestního zákoníku a hodně se mluvilo i o možnosti amnestie prezidenta republiky. Téma ale vyšumělo, dávno je nahradily jiné „hračky“.

K jeho oživení by mohla přispět překvapující čerstvá zpráva o řešení kritické přeplněnosti věznic v Anglii a Walesu postupným podmíněným propuštěním až 5.500 vězňů, kteří odpykali aspoň 40% trestu (zde).

Zdeněk Jemelík, Volby do Senátu jako lákadlo pro sázkaře

Senát je stále nedoceňovanou složkou státní moci. K volbám do Senátu chodí velmi málo voličů a ke zvolení proto stačí nepoměrně méně hlasů než ve volbách do Poslanecké sněmovny. Přitom je Senát pojistkou proti legislativním pochybením, způsobeným „lidovou tvořivostí“ poslanců (trochu přeháním). Voliči by měli proto volit do Senátu vyzrálé, uvážlivé osobnosti, nepodléhající ukvapeně vášním a se smyslem pro právo a spravedlnost.

Na kandidátkách se schází vždy několik osobností s různými názory a osobnostními vlastnostmi. Jistě by nebylo obtížné zorganizovat sázky na výsledek voleb.

Zdeněk Jemelík, Prezidentův zásah do legislativy

Prezident republiky Petr Pavel poprvé od svého zvolení využil právo vrátit Poslanecké sněmovně zákon (zde), a to novelu, která podstatně omezuje senátní rozhodování soudů. Je to první případ, v němž prezident projevil výhrady k „válcování“ opozice vládní koalicí, která k opozičním návrhům a námitkám přistupuje z pozice síly. Nepřímo je to výtka ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi, který k námitkám z opozičních lavic přistupuje s nadřazeností, hraničící s arogancí. Dlužno podotknout, že během svého prvního mandátu se choval dosti odlišně od své současné praxe, a to nejen ve vztahu k opozici.

Zajímavý bude další vývoj. Vládní koalice může samozřejmě prezidentovo veto přehlasovat. Došlo by tak k odchýlení od dosavadního souladného vztahu mezi ní a prezidentem.

Zdeněk Jemelík, Opakovaný příběh: amnestie

Byl jsem jedním z těch, kteří přesvědčovali pana prezidenta Václava Klause a jeho spolupracovníky, že amnestie prezidenta republiky je kvůli přeplnění věznic nezbytným opatřením. Pan prezident vzdoroval dva roky. Amnestii vyhlásil až v lednu r.2013 při příležitosti konce jeho mandátu.

Zdeněk Jemelík, Soukromé výročí 23.srpna

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa dne 21.srpna 1968 a její následky byly pro mne nezapomenutelným zážitkem. Její výročí rozvířilo vzpomínky v myslích pamětníků, z nichž zaznělo i varování: tehdy jsme okupanty nečekali, nevěřili jsme, že by si mohli dovolit takovou zvůli v srdci Evropy, a přesto přišli. Máme jistotu, že to někdy v budoucnu nezopakují ve víře, že v r.1945 si nás osvobodili pro sebe? Vždyť v zahraniční i vnitřní politice putinovského Ruska přežívají sovětské tradice.

Vedle událostí, sdílených s národem, žijeme své malé osudy s individuálními významnými dny, jejichž výročí mají pro nás svůj význam. Díky tradici, založené naší stařenkou (v době mého mládí jsme na Valašsku říkali prarodičům něžně „staříčci“), je v mé rodině významné datum 23. srpna. Když jsem 23. srpna 2022 vstoupil do kanceláře ministra spravedlnosti Pavla Blažka, byl jsem proto ve sváteční náladě. Ministr si tehdy našel pro mne čas až po průtazích, nicméně přijetí bylo srdečné stejně jako při setkáních v době jeho prvního mandátu.

 

Zdeněk Jemelík, Nedostatek znalců prodlužuje trestní řízení

Server Česká justice referuje o znepokojení státního zastupitelství nad nedostatkem znalců, který zpomaluje trestní řízení a působí potíže i ve vazebním řízení (zde). Není to úplně nový úkaz. Vystupňoval se po novelizaci zákona o znalecké činnosti, účinné od 1.1.2021. Řada znalců zjistila, že nemůže vyhovět zpřísněným podmínkám a činnost ukončila. Soudům nezbývá, než vycházet vstříc požadavkům přetížených znalců na prodloužení lhůty pro vypracování posudků.

Zdeněk Jemelík, Policie, média, volby a právní stát

Justice se nemá zaplétat do stranickopolitických střetů, má zůstávat nestranná. Jako justiční potížista se této zásady držím. Nemám žádný osobní vztah k hnutí ANO. Přesto, nebo právě proto mě popudil způsob, jakým média, a to zejména Česká televize, podávala veřejnosti informace o zadržení čtrnácti obviněných jednotlivců a pěti obchodních společností v kauze, jejíž hlavní postavou je dle nich chomutovský primátor, významný člen hnutí ANO Marek Hrabáč, o němž hnutí uvažovalo jako o možném krajském hejtmanovi.

Zdeněk Jemelík, Jak se pozná dítě v nouzi ?

„Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“. Zajímá mě, co si o Herakleitově výroku myslí ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který se pokusu o řízení resortu spravedlnosti podjal již podruhé. Má smůlu: v době prvního mandátu mu nezbylo než stáhnout z poslanecké sněmovny předlohu zásadního reformního zákona o státním zastupitelství, když zjistil, že návrh je neprůchodný. Vznik návrhu zákona a jeho dopracování do předložené podoby předcházela široká veřejná diskuse, které se směla zúčastnit i laická veřejnost. Aspoň dílčí prvky neúspěšného návrhu se snad po mnohaleté pauze podaří teprve v současnosti uvést do života. Dnes Pavel Blažek usiluje o protlačení nového trestního zákoníku. Diskuse také probíhá, ale má spíše kabinetní charakter, neboť vývoj naší demokracie směřuje k vyloučení laické veřejnosti z debaty. Hlavně Pavel Blažek vůbec nemá jistotu, že do konce volebního období dospěje do cíle, protože v některých ohledech není názorově sjednocená vládní koalice a opozice má samozřejmě výhrady. Hrozí mu, že ukončí druhý mandát v pozici ministra, jenž dvakrát sedlal umírajícího koně.