Celnici u překladky tabáku

Svérázným důkazem o účelovosti tohoto trestního řízení je zpráva Celní správy z 31.7.2013 o zásahu celníků ze dne 21.8.2012, kdy monitorovali na překladišti překládku 4 tun tabáku z vozidla neznámého dopravce na kamion obž. Jiřího Uhříka ml. Pořídili videodokumentaci. Celníci věděli o příjezdu kamionu předem, ale neztotožnili řidiče a nezajímali se, kdo přepravu objednal a zaplatili, ani kdo je majitelem tabáku. Zprávu vydali se značným zpožděním.

Teprve po navezení tabáku uskutečnili celníci a policie vpád do skladu v Lůžkovicích.

Do této chvíle není znám majitel tabáku a objednatel přepravy. Jde přitom o kardinální důkaz, protože ve skupině obžalovaných působí dvě navzájem nepřátelské skupiny a je pravděpodobné, že tabák patří jen jedné z nich, a to té, která hodlala vyrábět padělky cigaret Marloboro. Zatím obě skupiny záměr popírají.
 
Soudkyni Ivetě Šperlichové tato nejasnost nevadila. Obž. Romana Šulyoka nechala odejít bez navýšení trestu a bratry Lebánkovy odsoudila k nepodmíněnýmtrestům, ač jejich vlastnický vztah k tabáku a dalším potřebám nebyl prokázán.
 
Celní správa nevyšla soudu vstříc při objasňování tohoto problému. Podle poslední informace vozidlo s celníky a kamerami čekalo na příjezd celníků na základě informace z odposlechu z jiného řízení.
Odposlech a údaje o mluvících osobách Celní správa soudu nepředala.
 
GIBS podivné jednání celníků nezaujalo. Starost o objasnění původu tabáku přeneslo na předsedu senátu Jiřího Dufka, který dělá, co může, ale sabotážnímu přístupu Celní správy čelit nedokáže.

Soubory ke stažení