Trest za pokus o podvod na Novotných

Obžalovaní Novotní se stali cílem projevu hyenismu podvodníků, kteří se rozhodli využít jejich nesnází k snadnému zbohatnutí. Nabídli obž. Jaroslavu Novotnému zařízení zprošťujícího rozsudku za úhradu 25 milionů Kč, z nichž část měla posloužit na úplatky pro soudce a státní zástupce. Hlavní osobou byl Patrik Kalous, známá figurka ze zlínského polosvěta.

Byly důvodné obavy, že se může jednat o provokaci: vyjednávání obž. Novotného o podrobnostech operace by se dalo vyložit jako příprava na podplácení, tedy příprava trestného činu, v případě vyplacení nějakých peněz i jako pokus o podvod.

Kalous

Z toho důvodu se obž. Jaroslav Novotný obrátil na Policii České republiky a měl štěstí, že se případu ujala olomoucká expozitura NCOZ. Proběhlo obsáhlé vyšetřování s odposlechy. V jeho průběhu vyšlo najevo, že s podvodníky spolupracoval přísedící zlínské pobočky Krajského soudu Brno, který jim nosil informace o dění v senátu. S podvodníky byly sjednána dohoda o rozdělení částky 25 milionů Kč na tři části. Nakonec policisté přivezli do vily Novotných 10 milionů Kč v hotovosti (tyto peníze se pak policii nepodařilo zajistit). Počátkem února r.2020 policie zadržela Patrika Kalouse, jeho dva komplice a přísedícího Karla Jarcovjáka. Putovali do cely předběžného zadržení. Karel Jarcovják z ní byl propuštěn bez sdělení obvinění a následně resignoval na funkci přísedícího. Pozdější pokusy o vyvolání jeho trestního stíhání byly neúspěšné. Ve vazbě zůstal Patrik Kalous, jeho komplicové Vojtěch Novák a Stanislav Netopil byli stíháni na svobodě.

V soudním řízení trestním u zlínské pobočky Krajského soudu Brno, vedeném senátem předsedy Pavla Dvorského, se Patrik Kalous a Stanislav Netopil k trestné činnosti doznali, pouze Vojtěch Novák svou vinu popíral. Patrik Kalous si vysloužil trest odnětí svobody v trvání 5 let a 6 měsíců, k tomu peněžitý trest ve výši 500 tis.Kč a trest propadnutí náhradní hodnoty, a to 2/3 spoluvlastnického podílu tří pozemků. Vojtěch Novák si odnesl trest odnětí svobody v trvání 5 let a peněžitý trest ve výši 300 tis. Kč. Stanislav Netopil odešel od soudu s trestem odnětí svobody v trvání 4 let a 6 měsíců. Odsouzení i státní zastupitelství se odvolali.

Pro úplnost uvádím, že v dohodě s pošk. Jaroslavem Novotným a v časovém souběhu stejné oznámení podal po telefonické dohodě s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem Zdeněk Jemelík, předseda spolku Chamurappi z.s., do protokolu v kabinetě nejvyššího státního zástupce. Následné kroky státního zastupitelství lze charakterizovat jako pokus o zametení kauzy pod koberec.

Anonymizovaný rozsudek ve formátu PDF je ke stažení v příloze.

Soubory ke stažení