Sebevýchova k šílenství
Tento národ má již téměř 90 let těžký život. Po německé okupaci se moci chopili komunisté, kteří svoji neschopnost řídit stát maskovali dezinformacemi a lhaním. Když se konečně v listopadu 1989 začalo „blýskat na lepší časy“, novou éru lží a dezinformací odstartoval dne 25.11.1989 Miloš Zeman na Letenské pláni, který ve svém projevu k důvěřivým občanům nestoudně lhal o tom, že v počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí jsme až na 49.místě za Nepálem a v technické úrovni jsme až za Portugalskem a na úrovni Alžíru a Peru. Nikdo se tehdy neodvážil prodrat se na tribunu a zvolat k jásajícím davům: „Neposlouchejte ho, je to lhář!“ A jelikož Miloši Zemanovi toto lhaní prošlo téměř bez povšim.nutí (na varovné hlasy tehdy nikdo nedbal), na úspěšnosti svého lhaní postavil svoji celou další politickou kariéru – a nejen to, inspiroval i mnohé další porevoluční politické dobrodruhy a dravce, kteří ucítili příležitost k sebeprosazení a k dosažení moci i bohatství. Mnohým z nich to vyšlo a dnes se chovají stejně, jako kdysi loupežníci a piráti, kteří poté, co se domohli moci a bohatství, začali dělat „honoraci“ a o svých loupežích a zlodějnách už slyšet nechtěli.
Historické zkušenosti nám praví, že podobné projevy nemravnosti je nutno včas a rychle podchytit a potlačit, než rozbují a rozkošatí. Do „politického nebe“ totiž může snadno vyrůst i strom přinášející ovoce zlé, má-li hodně hluboké kořeny a jsou-li hojně zalévány hloupými přívrženci a prospěchářskými pochlebníky. Využili toho oba naši známí prognostici (přesněji řečeno věštci), kteří nikdy nic pozitivního nevyvěštili a pouze pěstovali svoji ješitnost a budovali svoji moc. A jelikož nepotrestaná anebo alespoň veřejně nezjevená nemravnost je negativním vzorem chování a pro svoji úspěšnost svádí k jejímu napodobování, postupně se vyrojilo mnoho dezinformátorů a lhářů, kteří se podobným způsobem snaží zviditelnit, prosadit anebo dokonce dostat k moci, což se jim však nedaří pro nedostatek opory v nějakém mocenském „svazu známých“.
Málokdo dokáže přesvědčivě vysvětlit, proč to všichni tito lidé dělají. Přestože se to může zdát jako archaismus, poměrně přesnou odpověď poskytl již před 2500 léty indický filosof a první analytický psycholog Buddha (asi 563-483 př.n.l.), který jako hlavní motivaci lidského chování označil touhu nebo též žádostivost (tanhá), která má podle něho tři formy: touhu po bytí (bhava-tanhá), touhu po rozvoji v životě (vibhava-tanhá) a touhu sexuální (káma-tanhá). V tomto případě je pro nás nejzajímavější touha po rozvoji v životě, tj. po moci, bohatství, uznání, uplatnění, obdivu a slávě. Přesně to totiž motivuje nejen všechny současné politiky, ale i politické dobrodruhy (avanturisty), které občas slyšíte na náměstích, kde za pomoci lží a dezinformací bouří davy, jakož i přihlouplé anebo dokonce zcela pitomé hlasatele nejrůznějších lží, fám, výmyslů a dezinformací, kteří se tím chtějí zviditelnit a získat pozornost, po které jako opomíjení a zcela bezvýznamní občánkové zoufale touží.
Jistě si všichni pamatujeme na rok 2019, těžce poznamenaný pandemií covidu. Vyznat se v té době v záplavě informací, dezinformací i lží bylo opravdu i nad síly zdravého rozumu. Pandemie sice odezněla, avšak prokazatelní lháři i dezinformátoři potrestáni nebyli, takže se vskrytu těší na pandemii další a oni budou moci znovu beztrestně rozšiřovat své lži, dezinformace a bludy. A nejde jen o covid – vždycky se okamžitě chopí jakékoliv příležitosti, aby se zviditelnili - např. v souvislosti s válkou na Ukrajině, migrační vlnou, nejrůznějšími spikleneckými teoriemi apod.
Není to však „nic nového pod sluncem“ (Nihil novi sub Sole). Každá doba měla své žádostivce úspěchu a moci a pokud nebyli podchyceni včas (Římané je rovnou likvidovali – viz případy Spurius Maelius a Marcus Manlius Capitolinus), obvykle došlo k naprostému rozvratu dané společnosti, pogromům, válkám i mezinárodním katastrofám (Lenin, Stalin, Musollini, Hitler, Mao Ce-tung, Pol Pot, Putin ad.). Nikdy nepodceňujme politické dobrodruhy i politické blázny, může se to strašlivě vymstít!
„Vidíš je všady,
jak bez cíle bloudí a hledají životní cestu,
jak závodí vtipem a soupeří urozeností,
a s napětím sil se pachtí ve dne i v noci,
aby se dostali k moci a ovládli obec.“
(Římský epikurejský filosov Titus Lucretius Carus - 94-55 př.n.l.)
Poslední takovou příležitostí pro všechny bludaře, fantasty, dezinformátory a lháře byl vražedný útok psychicky vyšinutého střelce na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze dne 21.12.2022. Nehledě na nenávistné komentáře ke všem vzdělancům a zejména k absolventům této fakulty se jako obvykle vyrojily „zasvěcené“ spiklenecké teorie takové úrovně, že jejich autoři by měli být neprodleně hospitalizováni v uzavřeném oddělení nějaké psychiatrické léčebny jako obecně nebezpeční paranoici, ne-li přímo paranoidní schizofrenici, a to ještě dříve, než se jim podaří uplatnit se v politice. Pak totiž už bývá pozdě, neboť nejenže dokáží rychle splynout se svým podobně postiženým okolím, ale mohou v něm dokonce i vyniknout a své bludy realizovat. Stačí to jen pozorovat, poslouchat a poté se nevěřícně divit.
„Na demokracii je úžasné, že dává každému voliči možnost dopustit se neskutečné hlouposti.“ (Spenderova věta – Murphyho zákony pro právníky)
O rozmáhající se potencionální paranoii (pokud nejde pouze o prostou hloupost) uvádím několik „zasvěcených“ názorů jedné fantazírující komentátorky k tragické události ze dne 21.12.2023, které označuje jako „Seznam podivností“:
„Tento typ masových vrahů/sebevrahů nechává prakticky vždy nějaký manifest nebo dopis, který popisuje, proč příšerný zločin spáchali a ve kterém obhajují svoje činy. Od K. nic takového nemáme (tajné služby ten dopis ještě nenapsaly? Nebo ho napsal ale je v něm něco, co se režimu nehodí?). Policie ale má prý podivný dopis, který se zničehonic záhadně objevil o několik dní později a podivně spojil K. s vraždami v Klánovickém lese (o dopise se nic víc neví).
Prý si psal telegramový účet v azbuce, a to ruštinou rodilého mluvčího. Nikde přitom není potvrzeno, že rusky vůbec uměl (studoval hlavně historii Polska).
Média neustále zdůrazňují, že K…kův táta byl narozen v roce 1968. Opakujeme, 1968 1968 1968 1968! WTF?
K budově FF UK u Mánesova mostu byl prý poslán JEDEN policista s obyčejnou pistolí. Asi nějaký nepohodlný kolega? Proč tam neposlali alespoň celou hlídku?
O další chvilku později se prý najednou zastřelil (zřejmě pistolí?). Hmm… Bude provedena pitva, aby se zjistilo, z jakého úhlu vnikla kulka do jeho hlavy? Nejde přece vyloučit možnost, že nahoře byl další člověk, který K. po dokončení akce zastřelil….
Další drobný detail – masakr byl spáchán o zimním slunovratu, tedy v nejtemnějším dni celého roku. O téhle symbolice se ale prakticky vůbec nemluví…protože nemáme žádný vrahův manifest (kde by symbolický výběr data zmiňoval). Je to jen další náhoda?
V dalších dnech nám média oznámila, že vrah v Klánovickém lese, který zastřelil tatínka s miminkem, byl najisto D.K. I vrabci na střeše si přitom štěbetají, že tuhle ohavnou vraždu prý spáchal cizinec – podle této verze k nám z jedné nejmenované země utekla cizinka, se zavražděným mužem měla dítě, ale později sem přijel její vyšinutý bývalý přítel, zavraždil miminko i svého soka a ženu odvlekl zpět do své válkou rozvrácené, nejmenované země.“
Tento „Seznam podivností“ je stejně tak obsáhlý jako chaotický. Pochybnosti sice mohou vést k přesnějšímu poznání pravé skutečnosti, avšak o to jeho autorce zjevně nejde – pochybnosti vznáší principiálně ke všem zjištěným skutečnostem a snaží se tak vytvořit dojem, že policie vlastně neví nic (ona sama přitom také nic neví) a svoji nevědomost maskuje falešnými důkazy na něčí pokyn shora. Ve svých bludech však není sama, podobně se snaží na sebe upozornit i další fantastové a bludaři, kteří za vším vidí nějaké tajemné spiknutí, kterému právě oni díky své genialitě přišli na stopu.
V minulém režimu byla nad duševním zdravím našich občanů mnohem intenzivnější kontrola, než je to mu dnes (ojedinělé výstřelky politicky uvědomělých psychiatrů po vzoru jejich kolegů z SSSR naštěstí nebyly tak časté). Lidé byli totiž všímavější a i když mnohdy jen pomlouvali, donášeli a udávali, občas se jim podařilo včas upozornit na hrozící nebezpečí. Proto i v podstatě neškodní „šílenci“ byli pod stálou kontrolou, zatímco dnes tomu tak ani zdaleka není. Pro demokracii je totiž příznačné, že takové osoby se mohou vcelku snadno dostat až do Poslanecké sněmovny anebo do Senátu, kde pak natolik udivují veřejnost podivuhodnými slovními projevy i fyzickými aktivitami, že by měly být přinejmenším okamžitě zbaveny svého mandátu a v nejhorším případě převezeny k hospitalizaci do nějaké psychiatrické léčebny. Snad i kvůli nedostatku kontroly nad duševním zdravím obyvatelstva občas dochází i k nepochopitelným vražedným útokům, kterým by se (možná) při větší pozornosti okolí také dalo předejít. Nejde jen o vražedné útoky v Uherském Brodě (2015), v Ostravě (2019) a naposledy 21.12.2023 v Praze - právě 4.1.2024 došlo k dalšímu vražednému útoku na nezletilce v Hradci Králové, přičemž dotyčný vrah byl již dlouhodobě v tak obecně známém špatném psychickém stavu (včetně policie to všichni věděli!), že to mělo vzbudit náležitou pozornost. Nestalo se tak a je velice pravděpodobné, že při psychiatrickém vyšetření bude shledán nepříčetným. Kdo za tu lhostejnost může?
Pokud někdo není duševně postižen již při svém narození anebo nemá genetické sklony k duševní poruše anebo chorobě, vytváří si svůj duševní stav sám. Člověk se tedy dokáže sám vychovat k dobrému anebo ke zlému, k moudrosti, mravnosti, hlouposti, nemravnosti a dokonce i k šílenství. Buddha totiž dělil lidské činy na myšlenkové, slovní a skutkové, přičemž shodně jako současní psychologové a psychiatři tvrdil, že všechny takové činy (včetně myšlenkových) se zpětně odrážejí do mysli jejich původce.
„Ani v nebi, ani uprostřed moří, hluboko v jeskyních či vysoko v horách neexistuje místo, kde by člověk unikl špatnému skutku, který spáchal.“
Pokud se nad těmito Buddhovými slovy zamyslíte, pochopíte, že pokud někdo soustavně produkuje bludy, postupně se stane bludařem, paranoikem anebo paranoidním schizofrenikem; pokud produkuje lži, stane se notorickým lhářem (kolik takových lidí znáte?!); pokud produkuje dezinformace, stane se dezinformátorem; pokud se neustále hádá, stane se obtížným svárlivcem (kolik už jen bylo od starověku takových svárlivých žen!); pokud se soustavně modlí a studuje „svatá písma“, stane se náboženským fanatikem; pokud vyhledává pouze příležitosti k nekalému zdroji obživy, stává se programovým příživníkem, zlodějem, lupičem anebo podvodníkem; pokud se soustavně věnuje myšlení a vědeckému bádání, stává se buď filosofem anebo vědcem atd. atd. atd. O jednom bývalém soudci krajského soudu v Plzni se dokonce vyprávělo, že když už byl v důchodu a mdlého rozumu, na záchodě tloukl holí do podlahy a vynášel rozsudky.
Způsobů sebevýchovné tvorby celoživotní existence je bezpočet a zejména sebevýchova k šílenství a fanatismu všeho druhu je v současné době nesmírně aktuální! Současná situace totiž už opravdu není k zasmání, ale k velice vážnému zamyšlení. Ani myšlenkové činy se totiž neztrácejí, jako stín člověka provázejí, do mysli se vracejí, v ní se upevňují a postupně tak vytvářejí způsob myšlení, charakter i povahu daného jedince. A pak už beze zbytku platí tato věta Hérakleita z Efesu (asi 544-484 př.n.l.): „Povaha je člověku démonem“ - a tohle už v současné situaci opravdu není žádná „sranda“!
Žijeme v nebezpečné době, neboť jsme obklopeni ambiciózními dobrodruhy a potencionálními i skutečnými šílenci, kteří jsou schopni vyvolat celospolečenskou a dokonce i celosvětovou katastrofu. V našich podmínkách si stačilo jen poslechnout projev Miloše Zemana z 5.1.2024, který otevřeně vyzýval občany k občanské neposlušnosti. Kdo je schopen poznat, že to byl extrémně společensky nebezpečný projev mstivého, zneuznaného a škodolibého starce, který není schopen se smířit s postupným pádem do zapomnění? Komentáře jeho příznivců pouze potvrzují jejich mentální úroveň, kterou ostatně sám Miloš Zeman komentoval velice pohrdavými slovy.
Pokud opravdu chcete prožít svůj život jako společensky prospěšný „homo sapiens“ (člověk moudrý) a nikoli jako „homo amentus“ (člověk rozumu vzdálený) anebo dokonce „homo dementus“ (člověk rozumu prostý či spíše blbý), zodpovědně si upřesněte svoje životní priority, mějte před sebou nějakou pozitivní mravní normu chování, neškoďte jiným, nelžete, myslete, nežvaňte, pozorujte se a buďte sami vůči sobě poctiví. Naučte se včas usměrňovat tok svých myšlenek, slov i skutků a vaše dlouhodobě pěstovaná sebekázeň se pozitivně odrazí zpět do vaší mysli i těla. Žádné léky vám totiž vaši mysl nespraví, pokud nebudete mít vlastní pevnou vůli! Mnozí lékaři, psychologové i psychiatři by vám jistě řekli, že každý člověk má v sobě dostatek vnitřních sil, které stačí pouze zmobilizovat, usměrnit a neustále posilovat. Stáří sice nezastavíte, ale nemusíte skončit jako obtížní starci v domově důchodců anebo dokonce v psychiatrické léčebně!
Věčný rozpor mezi nezvladatelnými touhami a zdravým rozumem provází lidstvo již od starověku. Lidé bez mravní sebekontroly a propadlí svým touhám a vášním jsou totiž sami sobě nebezpeční, neboť vlastním dlouhodobým úsilím se vychovávají k hlouposti, nemravnosti anebo i k šílenství. Vždycky tomu tak bylo a vždycky tomu tak i bude, neboť lidská hloupost je věčná a k šílenství je od ní už jen malý krůček. Nepodceňujte to!
V Plzni dne 7.1.2024